Aircraft N3069K Data
3
aircraft records found
N3069K
2006 Shade Keith N SPARROW, c/n 3883
Airframe Info
| Manufacturer | Shade Keith N |
| Model | SPARROW Search all Shade Keith N SPARROW |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 3883 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A-65-8 |
Aircraft
| Registration Number | N3069K |
| Mode S (ICAO24) Code | A33939 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-03-15 |
| Air Worthiness Test | 2006-08-02 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sherman, NY 14781 United States |
| Region | Eastern |
N3069K
1987 Beech 1900C, c/n UB-71
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | UB-71 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-65B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3069K |
| Mode S (ICAO24) Code | A33939 |
| Certification Issued | 1997-07-24 |
| Last Action Taken | 1997-07-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-11-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PIEDMONT AVIATION SERVICES INC |
| Address |
Winston Salem, NC 271053965 United States |
N3069K
Piper PA-28RT-201, c/n 28R7918007
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28RT-201 Search all Piper PA-28RT-201 |
| Construction Number (C/N) | 28R7918007 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3069K |
| Mode S (ICAO24) Code | A33939 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |