Aircraft N3084A Data
2
aircraft records found
N3084A
1987 Beech F33A, c/n CE-1169
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | CE-1169 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-520-BB |
| Also Registered As |
PH-MOP
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3084A |
| Mode S (ICAO24) Code | A33FEF |
| Certification Issued | 1994-04-11 |
| Last Action Taken | 1994-04-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-06-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MIDWEST CORPORATE AVIATION INC |
| Address |
Wichita, KS 67208 |
N3084A
Head Balloons AX8-88, c/n 319
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-88 Search all Head Balloons AX8-88 |
| Construction Number (C/N) | 319 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N3084A |
| Mode S (ICAO24) Code | A33FEF |
| Certification Issued | 2009-12-18 |
| Last Action Taken | 2009-12-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Taneyville, MO 65759 United States |
| Region | Central |