Aircraft N3084W Data
4
aircraft records found
N3084W
2005 Quad City Challenger II, c/n CH2-0900-2005
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | CH2-0900-2005 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 |
Aircraft
| Registration Number | N3084W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34003 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-17 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-22 |
| Last Action Taken | 2007-08-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Connersville, IN 47331 United States |
| Region | Great Lakes |
N3084W
2000 Fairchild SA-227DC Metro 23, c/n DC-902B
Latest photos of N3084W
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227DC Metro 23 Search all Fairchild SA-227DC Metro 23 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | DC-902B |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | TPE331-12U |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3084W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34003 |
| Certification Issued | 2005-07-15 |
| Last Action Taken | 2005-07-15 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2005-07-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JAVELIN CONVERSIONS INC |
| Address |
Houston, TX 770460892 United States |
N3084W
1973 Beech 95-B55, c/n TC-1632
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 95-B55 Search all Beech 95-B55 |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | TC-1632 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3084W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34003 |
| Current Status | Exported to South Africa |
| Delivery Date | 1974-01-17 |
| Registration Cancel Date | 1974-02-04 |
Owner
| Owner | Floair Incorporated |
| Address |
Wichita, Kansas 67209 United States |
N3084W
Beech A36, c/n E-2427
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | A36 Search all Beech A36 |
| Construction Number (C/N) | E-2427 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550-BB |
| Also Registered As |
F-GOAM
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3084W |
| Mode S (ICAO24) Code | A34003 |
| Certification Issued | 1992-07-08 |
| Last Action Taken | 1992-07-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-07-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CONAERO INC |
| Address |
Wilmington, DE 19801 |