Aircraft N3088A Data
3
aircraft records found
N3088A
2014 Cessna 208B GrandCaravan EX, c/n 208B-5129
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B GrandCaravan EX Search all Cessna 208B GrandCaravan EX |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 208B-5129 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-140 |
| Also Registered As |
B-10CP
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3088A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3407B |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-07-15 |
| Registration Cancel Date | 2015-08-26 |
Owner
| Owner | Bank of Utah Trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N3088A
2008 Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0058
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HA-0058 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-50R |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3088A |
| Current Status | Man-Reg/Exp to Isle of Man |
| Registration Cancel Date | 2008-06-30 |
Owner
| Owner | Hawker Beechcraft |
| Address |
, United States |
N3088A
Cessna 170B, c/n 25732
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Construction Number (C/N) | 25732 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C145 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3088A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3407B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-07-08 |
| Air Worthiness Test | 1956-05-07 |
| Last Action Taken | 2004-07-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-04-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EGMOND AIRCRAFT LLC |
| Address |
Ridgewood, NJ 074502610 United States |