Aircraft N308A Data
3
aircraft records found
N308A
1992 Cessna 550 Citation II, c/n 550-0703
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 550 Citation II Search all Cessna 550 Citation II |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 550-0703 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-4 |
Aircraft
| Registration Number | N308A |
| Mode S (ICAO24) Code | A33D0A |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1992-12-07 |
| Air Worthiness Test | 1992-12-16 |
| Last Action Taken | 2007-12-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aramco Associated Company |
| Address |
Houston, TX 77032 United States |
| Region | Southwestern |
N308A
1974 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 155
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 155 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
XA-GAC
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N308A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | ARAMCO |
| Address |
, United States |
N308A
1953 Douglas DC-7, c/n 44129
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-7 Search all Douglas DC-7 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 44129 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-3300 TC-18D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N308A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1959-05-00 |
Owner
| Owner | Overseas National Airways |
| Address |
Jamaica, New York City, New York United States |