Aircraft N3090K Data
3
aircraft records found
N3090K
2004 Piper PA-44-180, c/n 44-96184
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 44-96184 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-380-E1AD |
| Also Registered As |
D-GJPA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3090K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34323 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-04-29 |
| Air Worthiness Test | 2004-04-22 |
| Last Action Taken | 2004-04-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-06-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 338111247 United States |
N3090K
Piper PA-46-500TP, c/n 4697396
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Construction Number (C/N) | 4697396 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N3090K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34323 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-03-24 |
| Air Worthiness Test | 2009-02-17 |
| Last Action Taken | 2009-03-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wager Air Llc |
| Address |
New Rochelle, NY 10801 United States |
| Region | Eastern |
N3090K
Ayres S-2R, c/n 2575R
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S-2R Search all Ayres S-2R |
| Construction Number (C/N) | 2575R |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3090K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34323 |
| Certification Issued | 1983-11-22 |
| Last Action Taken | 1994-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-05-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SALYER FARMS AIRPORT |
| Address |
Corcoran, CA 93212 United States |
User Comments
Admin, 2006-08-11 04:00:00
Cancel Date: 06/18/2004
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany