Aircraft N3093K Data
3
aircraft records found
N3093K
2007 Thrush Aircraft Inc S2R-T34, c/n T34-287
Airframe Info
| Manufacturer | Thrush Aircraft Inc |
| Model | S2R-T34 Search all Thrush Aircraft Inc S2R-T34 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T34-287 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-34AG |
Aircraft
| Registration Number | N3093K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3438C |
| Certification Class | Restricted |
| Air Worthiness Test | 2007-10-12 |
| Last Action Taken | 2007-10-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-10-31 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | THRUSH AIRCRAFT INC |
| Address |
Albany, GA 317063149 United States |
N3093K
1988 Ayres S2R-T34, c/n T34-102DC
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-T34 Search all Ayres S2R-T34 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | T34-102DC |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-10-511M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3093K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3438C |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1988-11-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3093K
V9545/BA-C
1939 Westland Lysander IIIA, c/n Y1363
Latest photos of N3093K
Airframe Info
| Manufacturer | Westland |
| Model | Lysander IIIA Search all Westland Lysander IIIA |
| Year built | 1939 |
| Construction Number (C/N) | Y1363 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bristol Mercury XX |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3093K |
| Alternative Code/Name | V9545/BA-C |
| Mode S (ICAO24) Code | A3438C |
| Certification Issued | 1991-08-27 |
| Last Action Taken | 2001-02-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-12-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Polk City, FL 338689109 United States |
User contributed data
| Model | Lysander IIIA (by Peter Nicholson on 2011-03-22 13:52:43) |