Aircraft N3094W Data
3
aircraft records found
N3094W
2005 Piper PA-32-301XTC, c/n 3255038
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32-301XTC Search all Piper PA-32-301XTC |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 3255038 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO 540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3094W |
| Mode S (ICAO24) Code | A343BA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-12-12 |
| Air Worthiness Test | 2005-10-26 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | C 3 Investments Inc |
| Address |
Mt Pleasant, SC 29464 United States |
| Region | Southern |
N3094W
1973 Beech C90 King Air, c/n LJ-594
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | LJ-594 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | U/a Canada PT6A-27-28 |
| Also Registered As |
N90ZH
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N3094W |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3094W
Bell 206B JetRanger, c/n 4174
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B JetRanger Search all Bell 206B JetRanger |
| Construction Number (C/N) | 4174 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3094W |
| Mode S (ICAO24) Code | A343BA |
| Certification Issued | 1991-09-06 |
| Last Action Taken | 1991-09-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-04-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOLAIR FINANCIAL & LSG CO OF AMERICA |
| Address |
Miami, FL 33131 |