Aircraft N3102A Data
3
aircraft records found
N3102A
2004 Head Balloons AX8-88, c/n 334
Airframe Info
| Manufacturer | Head Balloons |
| Model | AX8-88 Search all Head Balloons AX8-88 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 334 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3102A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34970 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-06-21 |
| Air Worthiness Test | 2004-05-11 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashville, TN 37217 United States |
| Region | Central |
N3102A
1988 Beech 58, c/n TH-1532
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | TH-1532 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550-C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3102A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34970 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3102A
Bell 412HP, c/n 36035
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412HP Search all Bell 412HP |
| Construction Number (C/N) | 36035 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6T-3BE Twin-Pac |
| Also Registered As |
FAC0005
Written off on January 8, 2012
|
Aircraft
| Registration Number | N3102A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34970 |
| Certification Issued | 1991-10-10 |
| Last Action Taken | 1991-10-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-06-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Ft Worth, TX 76101 |