Aircraft N3105A Data
2
aircraft records found
N3105A
1991 Ayres S2R-T34, c/n T34-157DC
Airframe Info
| Manufacturer | Ayres |
| Model | S2R-T34 Search all Ayres S2R-T34 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | T34-157DC |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N3105A |
| Mode S (ICAO24) Code | A349D9 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2009-06-24 |
| Air Worthiness Test | 1991-02-27 |
| Last Action Taken | 2009-06-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bishop Ag Air Llc |
| Address |
Dewitt, AR 72042 United States |
| Region | Southwestern |
N3105A
1953 Cessna 170B, c/n 25749
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 25749 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3105A |
| Mode S (ICAO24) Code | A349D9 |
| Certification Issued | 1971-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-07-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Metairie, LA 70005 |
| Region | Southwestern |