Aircraft N3113K Data
2
aircraft records found
N3113K
2007 Maule M-4-180V, c/n 47012T
Latest photos of N3113K
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-4-180V Search all Maule M-4-180V |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 47012T |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-C1F |
Aircraft
| Registration Number | N3113K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D53 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-19 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-21 |
| Last Action Taken | 2007-07-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hayesville, NC 28904 United States |
| Region | Eastern |
N3113K
1963 Beech B95A, c/n TD-530
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B95A Search all Beech B95A |
| Year built | 1963 |
| Construction Number (C/N) | TD-530 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3113K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D53 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-12-24 |
| Air Worthiness Test | 1963-03-27 |
| Last Action Taken | 2001-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-02-08 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Middletown, VA 226453746 United States |