Aircraft N3115A Data
2
aircraft records found
N3115A
1987 Beech F33A, c/n CE-1194
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | CE-1194 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3115A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D90 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-11 |
| Air Worthiness Test | 1987-11-11 |
| Last Action Taken | 2007-05-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bridgeport, CT 06605 United States |
| Region | New England |
N3115A
1984 Fairchild Swearingen SA-227AC Metro III, c/n AC-580
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Swearingen |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild Swearingen SA-227AC Metro III |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | AC-580 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3115A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34D90 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |