Aircraft N3117A Data
3
aircraft records found
N3117A
2008 Piper PA-44-180, c/n 4496259
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-44-180 Search all Piper PA-44-180 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4496259 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1H6 |
Aircraft
| Registration Number | N3117A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DD6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-24 |
| Last Action Taken | 2008-07-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Atp Aircraft 8 Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-04-08 04:00:00
Cancel Date: 02/24/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Germany
N3117A
2005 Piper PA-28R-201, c/n 2844118
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28R-201 Search all Piper PA-28R-201 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 2844118 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3117A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DD6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-03-23 |
| Air Worthiness Test | 2005-03-18 |
| Last Action Taken | 2005-03-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-02-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SENATE INC |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
N3117A
1984 Fairchild SA-227AC Metro III, c/n AC-600
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild SA-227AC Metro III |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | AC-600 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-11U |
| Also Registered As |
VH-IAW
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3117A |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DD6 |
| Certification Issued | 1988-05-09 |
| Last Action Taken | 1996-07-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-12-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |