Aircraft N3117K Data
3
aircraft records found
N3117K
2005 Piper PA-32R-301T, c/n 3257398
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 3257398 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N3117K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DDF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-03-04 |
| Air Worthiness Test | 2005-10-18 |
| Last Action Taken | 2008-03-04 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Victor Guillory Construction Llc |
| Address |
Lafayette, LA 70503 United States |
| Region | Southwestern |
N3117K
1984 Fairchild Swearingen SA-227AC Metro III, c/n AC-601 l/n 601
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild Swearingen |
| Model | SA-227AC Metro III Search all Fairchild Swearingen SA-227AC Metro III |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | AC-601 |
| Line Number (L/N) | 601 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE-331-11U |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3117K |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3117K
Bell 206L-3, c/n 51524
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Construction Number (C/N) | 51524 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3117K |
| Mode S (ICAO24) Code | A34DDF |
| Certification Issued | 1991-11-06 |
| Last Action Taken | 1991-11-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-05-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 76101 |