Aircraft N3126W Data
2
aircraft records found
N3126W
2006 Piper PA-28-181, c/n 2843621
Latest photos of N3126W
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 2843621 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
Aircraft
| Registration Number | N3126W |
| Mode S (ICAO24) Code | A3517E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-03-29 |
| Air Worthiness Test | 2006-02-02 |
| Last Action Taken | 2006-03-29 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rogers Air Llc |
| Address |
East Point, GA 30344 United States |
| Region | Southern |
N3126W
1968 Short SC-7 Skyvan 3, c/n SH.1842
Airframe Info
| Manufacturer | Short |
| Model | SC-7 Skyvan 3 Search all Short SC-7 Skyvan 3 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | SH.1842 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-2-201A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3126W |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1985-12-31 |
Owner
| Owner | Horizon Aircraft Incorporated |
| Address |
Wilmington, Delaware United States |