Aircraft N3144W Data
2
aircraft records found
N3144W
1987 Beech F33A, c/n CE-1162
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | CE-1162 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3144W |
| Mode S (ICAO24) Code | A358A6 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-04-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3144W
Fairchild C-123J Provider, c/n 20219
Airframe Info
| Manufacturer | Fairchild |
| Model | C-123J Provider Search all Fairchild C-123J Provider |
| Construction Number (C/N) | 20219 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 52 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3144W |
| Mode S (ICAO24) Code | A358A6 |
| Certification Issued | 1996-06-19 |
| Last Action Taken | 2008-08-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Museum Of Alaska Transportation & Industry |
| Address |
Wasilla, AK 99687 United States |
| Region | Alaskan |