Aircraft N3173K Data
2
aircraft records found
N3173K
1996 Balloon Works FIREFLY 9B-15, c/n F9B-013
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 9B-15 Search all Balloon Works FIREFLY 9B-15 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | F9B-013 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N3173K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3639D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-08-08 |
| Air Worthiness Test | 1996-06-11 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Sky Adventures Inc |
| Address |
Oxford, MI 48370 United States |
| Region | Great Lakes |
N3173K
1988 Beech B200, c/n BB-1304
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | BB-1304 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3173K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3639D |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1993-03-19 |
Owner
| Owner | Continental Divide Company |
| Address |
, United States |