Aircraft N317V Data
3
aircraft records found
N317V
1968 Cessna 421, c/n 421-0156
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 421 Search all Cessna 421 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 421-0156 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor GTSIO-520-C |
Aircraft
| Registration Number | N317V |
| Mode S (ICAO24) Code | A362AD |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1968-07-30 |
| Last Action Taken | 2009-11-03 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Azalea, OR 97410 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N317V
1956 Douglas A-26B, c/n 6874
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | A-26B Search all Douglas A-26B |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 6874 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-2800-27 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N317V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N317V
Bach Aircraft Co 3-CT-9S, c/n 20
Airframe Info
| Manufacturer | Bach Aircraft Co |
| Model | 3-CT-9S Search all Bach Aircraft Co 3-CT-9S |
| Construction Number (C/N) | 20 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 3 |
Aircraft
| Registration Number | N317V |
| Mode S (ICAO24) Code | A362AD |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1938-11-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AERO BROKERAGE SERVICE CO |
| Address |
Inglewood, CA 90301 |
| Region | Western-Pacific |