Aircraft N3184W Data
2
aircraft records found
N3184W
2008 Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1884
Latest photos of N3184W
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1884 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-135A |
Aircraft
| Registration Number | N3184W |
| Mode S (ICAO24) Code | A36782 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-09 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-15 |
| Last Action Taken | 2009-01-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bc Air Llc |
| Address |
Albuquerque, NM 87106 United States |
| Region | Southwestern |
N3184W
Beech E-55, c/n TE-962
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E-55 Search all Beech E-55 |
| Construction Number (C/N) | TE-962 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3184W |
| Mode S (ICAO24) Code | A36782 |
| Certification Issued | 1974-08-13 |
| Last Action Taken | 1984-07-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1984-07-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Columbus, TX 78934 United States |