Aircraft N3185K Data
3
aircraft records found
N3185K
2001 Raytheon Beechjet 400A, c/n RK-318
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | Beechjet 400A Search all Raytheon Beechjet 400A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | RK-318 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3185K |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3185K
Parker Teenie Two, c/n 152252
Airframe Info
| Manufacturer | Parker |
| Model | Teenie Two Search all Parker Teenie Two |
| Construction Number (C/N) | 152252 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3185K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3679A |
| Certification Issued | 1992-02-28 |
| Last Action Taken | 1992-03-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-09-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Laotto, IN 46763 |
N3185K
Bell 400, c/n 48001
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 400 Search all Bell 400 |
| Construction Number (C/N) | 48001 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3185K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3679A |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-07-29 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |