Aircraft N3195V Data
2
aircraft records found
N3195V
1947 Beech 35, c/n D-631
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-631 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor E185 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3195V |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B5B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-12-04 |
| Air Worthiness Test | 1957-05-09 |
| Last Action Taken | 2003-12-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-04-06 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Salinas, CA 939071108 United States |
N3195V
Hawker Beechcraft 350 King Air (B300), c/n FL-595
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 350 King Air (B300) Search all Hawker Beechcraft 350 King Air (B300) |
| Construction Number (C/N) | FL-595 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
7Q-ULC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3195V |
| Mode S (ICAO24) Code | A36B5B |
| Certification Issued | 2008-09-11 |
| Last Action Taken | 2008-09-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-09-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPECIALIZED AIRCRAFT SERVICES INC |
| Address |
Wichita, KS 672084331 |