Aircraft N31V Data
3
aircraft records found
N31V
1998 Learjet Inc 45, c/n 015
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 45 Search all Learjet Inc 45 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 015 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Alliedsign TFE 731-2B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N31V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34653 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-09-20 |
| Air Worthiness Test | 1998-11-12 |
| Last Action Taken | 2011-09-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bfl Aviation Llc |
| Address |
Greenville, DE 19807 United States |
| Region | Eastern |
N31V
1981 Dassault Falcon 50, c/n 59
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 59 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N31V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N31V
1967 Dassault Falcon (Mystere) 20D, c/n 106
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon (Mystere) 20D Search all Dassault Falcon (Mystere) 20D |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 106 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N31V |
| Mode S (ICAO24) Code | A34653 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-31 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |