Aircraft N3203K Data
2
aircraft records found
N3203K
2008 Hawker Beechcraft Corp B300C, c/n FM-23
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | B300C Search all Hawker Beechcraft Corp B300C |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | FM-23 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N3203K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3711B |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-07-02 |
| Last Action Taken | 2008-02-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-05-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N3203K
MBB Bo-105S, c/n S-868
Airframe Info
| Manufacturer | MBB |
| Model | Bo-105S Search all MBB Bo-105S |
| Construction Number (C/N) | S-868 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3203K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3711B |
| Certification Issued | 1992-07-13 |
| Last Action Taken | 1992-07-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-09-15 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | AMERICAN EUROCOPTER CORPORATION |
| Address |
Grand Prairie, TX 75051 |