Aircraft N3206K Data
3
aircraft records found
N3206K
2008 Hawker Beechcraft 400A, c/n RK-566
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 400A Search all Hawker Beechcraft 400A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RK-566 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada JT15D-5R |
Aircraft
| Registration Number | N3206K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37184 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-26 |
| Last Action Taken | 2008-07-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N3206K
1988 Beech 1900C, c/n UC-34
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | UC-34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-65B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3206K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37184 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N3206K
Rans S-12 Airaile, c/n 0691019
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-12 Airaile Search all Rans S-12 Airaile |
| Construction Number (C/N) | 0691019 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3206K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37184 |
| Certification Issued | 1992-02-18 |
| Last Action Taken | 1995-08-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-10-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lockwood, CA 93932 United States |