Aircraft N3208K Data
2
aircraft records found
N3208K
2008 Hawker Beechcraft 350ER King Air (B300), c/n FL-608
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 350ER King Air (B300) Search all Hawker Beechcraft 350ER King Air (B300) |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | FL-608 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3208K |
| Mode S (ICAO24) Code | A371CA |
| Certification Issued | 2008-12-05 |
| Last Action Taken | 2008-12-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 841112580 United States |
N3208K
Hawker Beechcraft Corp G36, c/n E-3884
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | G36 Search all Hawker Beechcraft Corp G36 |
| Construction Number (C/N) | E-3884 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3208K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |