Aircraft N3212K Data
6
aircraft records found
N3212K
2004 Rans S-6ES Coyote II, c/n 08031520
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-6ES Coyote II Search all Rans S-6ES Coyote II |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 08031520 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
Aircraft
| Registration Number | N3212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374AF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-04-06 |
| Air Worthiness Test | 2004-04-24 |
| Last Action Taken | 2006-04-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bastrop, TX 78602 United States |
| Region | Southwestern |
N3212K
2000 McDonnell Douglas MD-902 Explorer, c/n 900-00068
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-902 Explorer Search all McDonnell Douglas MD-902 Explorer |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 900-00068 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW207E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374AF |
| Certification Issued | 2000-01-31 |
| Last Action Taken | 2000-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-06-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
5000 E Mcdowell Rd Mesa, AZ 85215 United States |
User contributed data
| Manufacturer | McDonnell Douglas (by Admin on 2012-04-15 15:01:54) |
N3212K
2000 MD Helicopters MD-900, c/n 900-00068
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | MD-900 Search all MD Helicopters MD-900 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 900-00068 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374AF |
| Certification Issued | 2000-01-31 |
| Last Action Taken | 2000-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-06-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
5000 E Mcdowell Rd Mesa, AZ 85215 United States |
N3212K
1995 Beech 1900D, c/n UE-136
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900D Search all Beech 1900D |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | UE-136 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374AF |
| Certification Issued | 1995-03-14 |
| Last Action Taken | 1995-03-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-03-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SPECIALIZED AIRCRAFT SERVICES INC |
| Address |
Wichita, KS 67208 United States |
N3212K
1946 Globe GC-1B, c/n 1205
Airframe Info
| Manufacturer | Globe |
| Model | GC-1B Search all Globe GC-1B |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 1205 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374AF |
| Certification Issued | 1951-11-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1954-05-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 |
| Region | Southwestern |
N3212K
Bell 206L-3, c/n 51182
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Construction Number (C/N) | 51182 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3212K |
| Mode S (ICAO24) Code | A374AF |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |