Aircraft N3216G Data
4
aircraft records found
N3216G
2007 Hawker Beechcraft 390, c/n RB-216
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Search all Hawker Beechcraft 390 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | RB-216 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
| Also Registered As |
YL-MLV
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3216G |
| Mode S (ICAO24) Code | A37538 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-12-31 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-20 |
| Last Action Taken | 2007-12-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-08-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841112580 United States |
User Comments
Malcolm Clarke, 2013-02-13 16:03:41
Built as USAF 49-1520.
N3216G
2000 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1716
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | BB-1716 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3216G |
| Mode S (ICAO24) Code | A37538 |
| Certification Issued | 2000-06-27 |
| Last Action Taken | 2000-06-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-07-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N3216G
1978 North American T-28A Trojan, c/n 159-32
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | T-28A Trojan Search all North American T-28A Trojan |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 159-32 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3216G |
| Mode S (ICAO24) Code | A37538 |
| Certification Issued | 1978-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-03-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Jose, CA 95154 |
| Region | Western-Pacific |
User contributed data
| Serial Number (c/n) | 159-32 (by Admin on 2013-02-13 15:59:56) |
| Model | T-28A Trojan (by Admin on 2013-02-13 15:59:56) |
N3216G
Bell 412EP, c/n 36342
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Construction Number (C/N) | 36342 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3216G |
| Mode S (ICAO24) Code | A37538 |
| Certification Issued | 2004-07-23 |
| Last Action Taken | 2004-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-09-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA FINANCE CORP |
| Address |
Wichita, KS 672023106 United States |