Aircraft N3217V Data
4
aircraft records found
N3217V
2008 Maule M-7-260, c/n 26022C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-260 Search all Maule M-7-260 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 26022C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-V4A5D |
Aircraft
| Registration Number | N3217V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37568 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-28 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-21 |
| Last Action Taken | 2008-01-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Big Fin Llc |
| Address |
Wilmington, DE 19801 United States |
| Region | Eastern |
N3217V
2001 Beech B300 King Air, c/n FL-317
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B300 King Air Search all Beech B300 King Air |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | FL-317 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3217V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37568 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-03-30 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-29 |
| Last Action Taken | 2001-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-11-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N3217V
1995 Beech B200 Super King Air, c/n BB-1517
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Super King Air Search all Beech B200 Super King Air |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | BB-1517 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3217V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37568 |
| Certification Issued | 1995-12-12 |
| Last Action Taken | 1995-12-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-12-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | EUROFLIGHT INC |
| Address |
Wichita, KS 672309244 United States |
N3217V
Beech 35, c/n D-655
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Construction Number (C/N) | D-655 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3217V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37568 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-06-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |