Aircraft N321W Data
3
aircraft records found
N321W
2006 Cirrus SR20 GTS, c/n 1727
Latest photos of N321W
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR20 GTS Search all Cirrus SR20 GTS |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 1727 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360-ES |
Aircraft
| Registration Number | N321W |
| Mode S (ICAO24) Code | A373FB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-10-30 |
| Air Worthiness Test | 2006-09-19 |
| Last Action Taken | 2006-10-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
North Plains, OR 97133 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N321W
Piper PA-23, c/n 23-26
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-23 Search all Piper PA-23 |
| Construction Number (C/N) | 23-26 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N321W |
| Mode S (ICAO24) Code | A373FB |
| Certification Issued | 1980-07-23 |
| Last Action Taken | 2001-04-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-06-05 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Wakeeney, KS 67672 United States |
N321W
Bowlus S-1000, c/n S-30
Airframe Info
| Manufacturer | Bowlus |
| Model | S-1000 Search all Bowlus S-1000 |
| Construction Number (C/N) | S-30 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N321W |
| Mode S (ICAO24) Code | A373FB |
| Certification Issued | 1930-11-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1931-08-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Corozal, PR 00783 |
| Region | Southern |