Aircraft N3229A Data
2
aircraft records found
N3229A
1986 Beech 1900C, c/n UB-51
Latest photos of N3229A
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 1900C Search all Beech 1900C |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | UB-51 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N3229A |
| Mode S (ICAO24) Code | A37952 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-26 |
| Air Worthiness Test | 1986-02-21 |
| Last Action Taken | 2008-10-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Uas Transervices Inc |
| Address |
Pasadena, CA 91101 United States |
| Region | Western-Pacific |
N3229A
1982 Grumman S-2A, c/n 136448
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | S-2A Search all Grumman S-2A |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 136448 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N3229A |
| Mode S (ICAO24) Code | A37952 |
| Certification Issued | 1982-10-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-02-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | REAGAN ENTERPRISES |
| Address |
Chico, CA 95926 |
| Region | Western-Pacific |