Aircraft N3230V Data
3
aircraft records found
N3230V
2007 Robinson R44 II, c/n 12054
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 II Search all Robinson R44 II |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 12054 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AE1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N3230V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37BE1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-05-05 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-29 |
| Last Action Taken | 2011-05-05 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Spc 2008 Llc |
| Address |
Shreveport, LA 71101 United States |
| Region | Southwestern |
N3230V
1996 Raytheon 1900D, c/n UE-214
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | 1900D Search all Raytheon 1900D |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | UE-214 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-67D |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3230V |
| Mode S (ICAO24) Code | A37BE1 |
| Certification Issued | 1996-07-31 |
| Last Action Taken | 1996-07-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-08-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RANGEFLYERS INC |
| Address |
Wichita, KS 672075100 United States |
N3230V
1974 Cessna 150M, c/n 150-76430
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 150-76430 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200-A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3230V |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-06-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |