Aircraft N324K Data
3
aircraft records found
N324K
2015 Gulfstream Aerospace GV-SP (G550), c/n 5516
Latest photos of N324K
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GV-SP (G550) Search all Gulfstream Aerospace GV-SP (G550) |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 5516 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce BR 700 |
Aircraft
| Registration Number | N324K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37E0D |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-12-21 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Trustee |
| Address |
, United States |
N324K
1995 Fokker 70 (F-28-0070), c/n 11545
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | 70 (F-28-0070) Search all Fokker 70 (F-28-0070) |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 11545 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 69 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 650-15 |
| Also Registered As |
PH-EZH
Manufacturer's registration
|
Aircraft
| Registration Number | N324K |
| Mode S (ICAO24) Code | A37E0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-11-08 |
| Air Worthiness Test | 1995-10-06 |
| Last Action Taken | 2006-11-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-08-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N324K
1966 Lockheed L-1329 Jetstar 8, c/n 5089
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 Jetstar 8 Search all Lockheed L-1329 Jetstar 8 |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 5089 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N324K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |