Aircraft N325W Data
3
aircraft records found
N325W
1978 Beech E90, c/n LW268
Latest photos of N325W
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E90 Search all Beech E90 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | LW268 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PT6A-28 |
Aircraft
| Registration Number | N325W |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N325W
1968 Bensen B-8M, c/n PRA-4423-1
Airframe Info
| Manufacturer | Bensen |
| Model | B-8M Search all Bensen B-8M |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | PRA-4423-1 |
| Aircraft Type | Gyroplane |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Mcculloch 4318A&E/0-100 |
Aircraft
| Registration Number | N325W |
| Mode S (ICAO24) Code | A382D7 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1970-06-24 |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |
| Region | Southwestern |
N325W
1930 Bowlus G-100, c/n G7
Airframe Info
| Manufacturer | Bowlus |
| Model | G-100 Search all Bowlus G-100 |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | G7 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N325W |
| Mode S (ICAO24) Code | A382D7 |
| Certification Issued | 1930-04-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1931-11-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOWLUS SAILPLANE COMPANY LTD |
| Address |
San Deigo, CA 92101 |
| Region | Western-Pacific |