Aircraft N327K Data
5
aircraft records found
N327K
2002 Dassault Falcon 900EX, c/n 103
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900EX Search all Dassault Falcon 900EX |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 103 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | TFE731-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N327K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Dassault Falcon Jet , United States |
N327K
1998 Dassault Falcon 900EX, c/n 37
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900EX Search all Dassault Falcon 900EX |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 37 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Alliedsign TFE731-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N327K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | ZG Aircraft Leasing |
| Address |
Tampa, FL United States |
N327K
1986 Dassault Falcon 900, c/n 3
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900 Search all Dassault Falcon 900 |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | 3 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TFE731-5BR-1C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N327K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1987-01-16 |
Owner
| Owner | The Ford Motor Company |
| Address |
, United States |
N327K
1968 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 025
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 025 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N327K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Ford Motor Company |
| Address |
, United States |
N327K
1962 Cessna 185A, c/n 185 0418
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 185A Search all Cessna 185A |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | 185 0418 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N327K |
| Mode S (ICAO24) Code | A38932 |
| Certification Issued | 2009-12-22 |
| Last Action Taken | 2009-12-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pittsford, NY 14534 United States |
| Region | Eastern |