Aircraft N3283V Data
3
aircraft records found
N3283V
2008 Hawker Beechcraft Corp HAWKER 900XP, c/n HA-0073
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | HAWKER 900XP Search all Hawker Beechcraft Corp HAWKER 900XP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HA-0073 |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-50R |
Aircraft
| Registration Number | N3283V |
| Mode S (ICAO24) Code | A38EDD |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-09-30 |
| Last Action Taken | 2008-06-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-11-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HAWKER BEECHCRAFT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N3283V
2008 Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0073
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HA-0073 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-50R |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3283V |
| Mode S (ICAO24) Code | A38EDD |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-09-30 |
| Last Action Taken | 2008-06-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-11-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HAWKER BEECHCRAFT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N3283V
1947 Beech 35, c/n D-733
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-733 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor E185 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3283V |
| Mode S (ICAO24) Code | A38EDD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-02-15 |
| Air Worthiness Test | 1956-05-26 |
| Last Action Taken | 2004-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BLUE J AVIATION LLC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
User Comments
james wilson, 2009-02-20 05:00:00
my father and i owned this aircraft for over 20 yr's up in till his death in 1985,looking for info.about this a/c.wrote a letter to blue j but the letter was sent back.i heard that it was on the east coast.any one having info. i would like to hear form you.
jim
jim