Aircraft N332K Data
3
aircraft records found
N332K
2001 Learjet 45, c/n 169
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 169 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N332K |
| Mode S (ICAO24) Code | A39E1E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-12-09 |
| Air Worthiness Test | 2001-07-16 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kiewit Engineering Co |
| Address |
Omaha, NE 68131 United States |
| Region | Central |
N332K
Beech 65-90, c/n LJ-79
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65-90 Search all Beech 65-90 |
| Construction Number (C/N) | LJ-79 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N332K |
| Mode S (ICAO24) Code | A39E1E |
| Certification Issued | 1979-03-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-10-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Laredo, TX 78041 |
| Region | Southwestern |
N332K
Parks P-2-A, c/n 2971
Airframe Info
| Manufacturer | Parks |
| Model | P-2-A Search all Parks P-2-A |
| Construction Number (C/N) | 2971 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N332K |
| Mode S (ICAO24) Code | A39E1E |
| Certification Issued | 1939-08-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1940-02-19 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Pittsburg, PA 15122 |
| Region | Eastern |