Aircraft N3386A Data
3
aircraft records found
N3386A
2008 Hawker 900XP, c/n HA-0056
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | 900XP Search all Hawker 900XP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HA-0056 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3386A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3B6B2 |
| Last Action Taken | 2008-03-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-06-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HAWKER BEECHCRAFT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672010085 United States |
N3386A
2008 Hawker 900XP, c/n HA-0056
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker |
| Model | 900XP Search all Hawker 900XP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | HA-0056 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N3386A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3B6B2 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2018-05-18 |
Owner
| Owner | LIB Aviation Llc |
| Address |
Sarasota, Florida 34236 United States |
N3386A
1953 Piper PA-22, c/n 22-1644
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 22-1644 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3386A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3B6B2 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |