Aircraft N338K Data
3
aircraft records found
N338K
2003 Learjet 45, c/n 45-223
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 45-223 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Allied Signal TFE731-20AR-1B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N338K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2012-01-25 |
Owner
| Owner | Kiewit Engineering Company |
| Address |
Omaha, Nebraska United States |
N338K
1969 Learjet 24B, c/n 196
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 24B Search all Learjet 24B |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 196 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610-SER |
| Also Registered As |
N196TB
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N338K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N338K
Bell 222B, c/n 47144
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 222B Search all Bell 222B |
| Construction Number (C/N) | 47144 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N338K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3B468 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |