Aircraft N339A Data
3
aircraft records found
N339A
2005 Vans RV-9A, c/n 90493
Latest photos of N339A
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 90493 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N339A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3B73E |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2004-12-08 |
| Air Worthiness Test | 2005-09-08 |
| Last Action Taken | 2007-03-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Littleton, CO 80128 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N339A
1981 Grumman G1159A Gulfstream III, c/n 339
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G1159A Gulfstream III Search all Grumman G1159A Gulfstream III |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 339 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
Aircraft
| Registration Number | N339A |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N339A
1957 Douglas DC-7B, c/n 45236
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-7B Search all Douglas DC-7B |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 45236 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-3350-30W radial (3,250 hp) |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N339A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3B73E |
| Certification Issued | 1957-12-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1971-01-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN AIRLINES INC |
| Address |
New York, NY 10017 |
| Region | Eastern |