Aircraft N33K Data
3
aircraft records found
N33K
1977 Consolidated Aeronautics Inc. Lake LA-4-200, c/n 828
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Aeronautics Inc. |
| Model | Lake LA-4-200 Search all Consolidated Aeronautics Inc. Lake LA-4-200 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 828 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
| Also Registered As |
N828DD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N33K |
| Mode S (ICAO24) Code | A39457 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-27 |
| Air Worthiness Test | 2001-02-16 |
| Last Action Taken | 2011-05-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Private Investor Loans Inc |
| Address |
Mountain View, CA 94040 United States |
| Region | Western-Pacific |
N33K
1955 Desaire DG-1, c/n DGA-1
Airframe Info
| Manufacturer | Desaire |
| Model | DG-1 Search all Desaire DG-1 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | DGA-1 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C75 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N33K |
| Mode S (ICAO24) Code | A39457 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1980-01-11 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-10-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Revlestoke Bc, VOE252 Canada |
N33K
New Standard D-25A, c/n 201
Airframe Info
| Manufacturer | New Standard |
| Model | D-25A Search all New Standard D-25A |
| Construction Number (C/N) | 201 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N33K |
| Mode S (ICAO24) Code | A39457 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1948-01-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | UNKNOWN |
| Address |
Xxx, OK 73125 |
| Region | Southwestern |