Aircraft N340K Data
2
aircraft records found
N340K
1979 Cessna 340A, c/n 340A0792
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 340A0792 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N340K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3BE2F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-07-10 |
| Air Worthiness Test | 1979-09-26 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wair Inc |
| Address |
18419 Peregrine Ln Mt Vernon, WA 98274 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N340K
1962 Beech G18S, c/n BA-605
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | G18S Search all Beech G18S |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | BA-605 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N340K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3BE2F |
| Certification Issued | 1992-03-04 |
| Last Action Taken | 1995-05-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-10-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BERING AIR INC |
| Address |
Nome, AK 99762 United States |