Aircraft N340SP Data
3
aircraft records found
N340SP
2002 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0131
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0131 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N340SP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | GPK Aviation Llc |
| Address |
Georgetown, TX United States |
N340SP
1980 Cessna 340A, c/n 340A0971
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 340A Search all Cessna 340A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 340A0971 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N340SP |
| Mode S (ICAO24) Code | A3BEEC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-10-19 |
| Air Worthiness Test | 1999-01-21 |
| Last Action Taken | 2003-08-19 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2004-06-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AJR ENTERPRISES INC |
| Address |
Griffin, GA 302231257 United States |
N340SP
Bell OH-58A Kiowa, c/n 41290
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | OH-58A Kiowa Search all Bell OH-58A Kiowa |
| Construction Number (C/N) | 41290 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N340SP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |