Aircraft N3415A Data
2
aircraft records found
N3415A
2008 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-245
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-245 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-2A |
| Also Registered As |
I-AFOI
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N3415A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3C40D |
| Certification Issued | 2008-06-25 |
| Last Action Taken | 2008-06-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-06-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 84111 United States |
N3415A
1953 Piper PA-22-135, c/n 22-1680
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22-135 Search all Piper PA-22-135 |
| Year built | 1953 |
| Construction Number (C/N) | 22-1680 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N3415A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3C40D |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-06-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |