Aircraft N342K Data
3
aircraft records found
N342K
2014 Learjet 45, c/n 2143
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 2143 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-40BR-1 |
Aircraft
| Registration Number | N342K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3C59D |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-12-23 |
Owner
| Owner | Kiewit Engineering Company |
| Address |
Omaha, Nebraska 68131 United States |
N342K
2001 Learjet 45, c/n 171
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 171 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731-SER |
Aircraft
| Registration Number | N342K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3C59D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-10-02 |
| Air Worthiness Test | 2001-07-23 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kiewit Engineering Co |
| Address |
Omaha, NE 68131 United States |
| Region | Central |
N342K
1967 Dassault Falcon 20C, c/n 101
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 20C Search all Dassault Falcon 20C |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF700 SERIES |
| Also Registered As |
N97WJ
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N342K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Wyco Incorporated |
| Address |
Omaha, Nebraska United States |