Aircraft N343A Data
2
aircraft records found
N343A
2007 Mills Jerrell L GS-2, c/n 7224
Airframe Info
| Manufacturer | Mills Jerrell L |
| Model | GS-2 Search all Mills Jerrell L GS-2 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 7224 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-B1A |
Aircraft
| Registration Number | N343A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3C873 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-01-22 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-02 |
| Last Action Taken | 2008-01-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
La Palma, CA 90623 United States |
| Region | Western-Pacific |
N343A
1970 Boeing 707-336B, c/n 20456
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 707-336B Search all Boeing 707-336B |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 20456 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 192 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT3D-3B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N343A |
| Mode S (ICAO24) Code | A3C873 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1985-10-00 |
Owner
| Owner | Omega Air Inc |
| Address |
, United States |