Aircraft N348K Data
3
aircraft records found
N348K
2001 Learjet 45, c/n 150
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 150 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | AiResearch TFE731-20AR-1B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N348K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DBE7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-09-21 |
| Air Worthiness Test | 2001-04-12 |
| Last Action Taken | 2007-11-08 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kiewit Engineering Co |
| Address |
Omaha, NE 68131 United States |
| Region | Central |
N348K
1990 Dassault Falcon 50, c/n 205
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 205 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N348K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-03-20 |
Owner
| Owner | Kiewit Engineering Company |
| Address |
Omaha, Nebraska United States |
N348K
1929 Curtiss-Robertson Robin C-2, c/n 475
Airframe Info
| Manufacturer | Curtiss-Robertson |
| Model | Robin C-2 Search all Curtiss-Robertson Robin C-2 |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 475 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N348K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DBE7 |
| Certification Issued | 1991-08-30 |
| Last Action Taken | 1991-08-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Santa Maria, CA 93455 |