Aircraft N349K Data
5
aircraft records found
N349K
2003 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1510
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 1510 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay 611 |
| Also Registered As |
N670EP
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N349K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DF9E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-23 |
| Air Worthiness Test | 2003-06-25 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
7777 N E Airport Way Portland, OR 97218 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N349K
1987 Dassault Falcon 900, c/n 10
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 900 Search all Dassault Falcon 900 |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 10 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N349K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-04-12 |
Owner
| Owner | Beauty Central Incorporated |
| Address |
, United States |
N349K
1980 Dassault Falcon 50, c/n 17
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 17 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE-731 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N349K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1987-04-01 |
Owner
| Owner | Kiewit Engineering Co. |
| Address |
Omaha, Nebraska United States |
N349K
1929 Parks P-1, c/n 1976
Airframe Info
| Manufacturer | Parks |
| Model | P-1 Search all Parks P-1 |
| Year built | 1929 |
| Construction Number (C/N) | 1976 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N349K |
| Mode S (ICAO24) Code | A3DF9E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1938-04-13 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Brooklyn, NY 11234 |
| Region | Eastern |
N349K
Rans S-9 Chaos, c/n 967021
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-9 Chaos Search all Rans S-9 Chaos |
| Construction Number (C/N) | 967021 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
N943K
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N349K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |