Aircraft N3519M Data
5
aircraft records found
N3519M
2007 Destiny XLT, c/n 1CO281
Airframe Info
| Manufacturer | Destiny |
| Model | XLT Search all Destiny XLT |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 1CO281 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582DCDI |
Aircraft
| Registration Number | N3519M |
| Mode S (ICAO24) Code | A3EC23 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-08-22 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-27 |
| Last Action Taken | 2007-08-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bennett, WI 54873 United States |
| Region | Great Lakes |
N3519M
1998 Boeing C-32A (757-200), c/n 29026
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | C-32A (757-200) Search all Boeing C-32A (757-200) |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 29026 |
| Number of Seats | 61 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW2040 |
| Also Registered As |
98-0002
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N3519M |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3519M
1993 Boeing 757-2Y0, c/n 26160 l/n 555
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-2Y0 Search all Boeing 757-2Y0 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 26160 |
| Line Number (L/N) | 555 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 178 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4-37 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3519M |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3519M
1946 Luscombe 8A, c/n 2541
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 2541 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental A65-8F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N3519M |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N3519M
Luscombe 8A, c/n 2541
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Construction Number (C/N) | 2541 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N3519M |
| Mode S (ICAO24) Code | A3EC23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |