Aircraft N3574K Data
3
aircraft records found
N3574K
1967 Piper PA-28-140 Cherokee, c/n 28-23633
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Cherokee Search all Piper PA-28-140 Cherokee |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 28-23633 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N3574K |
| Mode S (ICAO24) Code | A401BC |
| Current Status | Exported to the United Kingdom |
| Delivery Date | 1972-04-21 |
| Registration Cancel Date | 1972-10-30 |
Owner
| Owner | Glenn B. Crossland |
| Address |
Miami, Florida 33157 United States |
N3574K
Piper PA-28-181, c/n 28-8090197
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Search all Piper PA-28-181 |
| Construction Number (C/N) | 28-8090197 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3574K |
| Mode S (ICAO24) Code | A401BC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-02-07 |
| Air Worthiness Test | 1979-12-13 |
| Last Action Taken | 2007-02-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Des Moines Flying Club Llc |
| Address |
Des Moines, IA 50315 United States |
| Region | Central |
N3574K
Piper J3C-65, c/n 22263
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | J3C-65 Search all Piper J3C-65 |
| Construction Number (C/N) | 22263 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N3574K |
| Mode S (ICAO24) Code | A401BC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1957-08-23 |
| Registration Cancel Date | 1957-11-18 |
Owner
| Owner | Capt. Robert L. Wood |
| Address |
Phoenix, Arizona 85003 United States |