Aircraft N358K Data
4
aircraft records found
N358K
2010 Cessna 525A Citation CJ2+, c/n 525A0475
Latest photos of N358K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A Citation CJ2+ Search all Cessna 525A Citation CJ2+ |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 525A0475 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A-24 |
Aircraft
| Registration Number | N358K |
| Mode S (ICAO24) Code | A40366 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-02-18 |
Owner
| Owner | 358K LLC |
| Address |
Salem, OR United States |
N358K
2004 Cessna 525 CitationJet CJ1, c/n 525-0527
Latest photos of N358K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 CitationJet CJ1 Search all Cessna 525 CitationJet CJ1 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 525-0527 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams international FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N358K |
| Mode S (ICAO24) Code | A40366 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-04-27 |
| Last Action Taken | 2009-06-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | 358k Llc |
| Address |
Omaha, NE 68132 United States |
| Region | Central |
N358K
1990 Beech C90A, c/n LJ-1231
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1231 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | U/a Canada PT6A SERIES |
| Also Registered As |
N567MD
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N358K |
| Mode S (ICAO24) Code | A40366 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-04-06 |
| Air Worthiness Test | 1990-02-12 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | 358k Llc |
| Address |
Omaha, NE 68132 United States |
| Region | Central |
User Comments
Admin, 2006-10-07 04:00:00
Cancel Date: 11/28/2000
Reason for Cancellation: Destroyed
Reason for Cancellation: Destroyed
N358K
Beech 58, c/n TH-65
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 58 Search all Beech 58 |
| Construction Number (C/N) | TH-65 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N358K |
| Mode S (ICAO24) Code | A40366 |
| Certification Issued | 1991-10-08 |
| Last Action Taken | 2000-10-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-11-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grants Pass, OR 97526 United States |